Kwota wolna od podatku 2023 – jakie zmiany?

Podatek dochodowy muszą opłacać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Na jego wysokość wpływa nie tylko suma zarobionych pieniędzy, ale także możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg oraz kwota wolna od podatku. Ile wynosi ona w 2023? Czy jest planowana zmiana kwoty wolnej od podatku? W ostatnich latach przepisy w tej kwestii dynamicznie się zmieniały, więc warto być na bieżąco. Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z rozliczeniem podatku dochodowego.

Czym jest kwota wolna od podatku i kto może z niej skorzystać?

Każdy z nas chce płacić jak najniższe podatki. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do corocznych rozliczeń, szukając rozwiązań, które pozwolą nam zatrzymać więcej pieniędzy we własnym portfelu. Kwota wolna od podatku to określona ustawowo suma, do której za osiągnięty dochód nie trzeba płacić podatku. Innymi słowy, jest to kwota dochodu, która jest zwolniona z obowiązku zapłaty daniny.

Z kwoty wolnej od podatku mogą skorzystać wszyscy podatnicy, rozliczający się na zasadach ogólnych, według skali podatkowej – za pomocą PIT-36 lub PIT-37. Dla takich osób, zarówno pracowników etatowych, jak i np. właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, kwota wolna od podatku stanowi istotne udogodnienie, pozwalające na zmniejszenie obciążeń finansowych. Warto jednak zaznaczyć, że preferencja ta nie przysługuje osobom opodatkowanym podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2023 roku?

Wraz z wejściem w Polsce w życie przepisów Polskiego Ładu, kwota wolna od podatku uległa zmianie. W 2023 roku wynosi ona 30 000 zł. W praktyce, jeśli osoba uzyskuje dochody nieprzekraczające wskazanej sumy, nie musi płacić podatku dochodowego. Gdy jej zarobki są większe, zapłaci 12% lub 32% podatku (w tym drugim przypadku po przekroczeniu progu 120 000 zł dochodu). Warto pamiętać, że kwota wolna to tylko jeden z czynników wpływających na wysokość daniny. Może ona zależeć również od innych rozwiązań, takich jak np. zastosowane ulgi podatkowe.

Jakie zmiany związane z kwotą wolną od podatku zachodzą w 2023 roku?

Choć sama kwota wolna od podatku się nie zmienia, nie oznacza to, że w rozliczeniach nie ma żadnych nowości. Przede wszystkim pojawiły się nowe zasady uwzględniania kwoty zmniejszającej podatek. Jej wysokość nie została zmieniona – wynosi wciąż 3600 zł, ale od początku 2023 r. funkcjonuje nowy sposób pomniejszania zaliczki na podatek dochodowy. Płatnik musi co miesiąc odprowadzać ją w wysokości 1/12 kwoty, czyli 300 zł. Pracownik zyskał przy tym możliwość złożenia oświadczenia o stosowaniu pomniejszenia zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek trzem płatnikom, jeśli ma kilka miejsc zatrudnienia (odpowiednio o 1/12, 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek). Z takiego rozwiązania od 2023 r. mogą skorzystać również zleceniobiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę