Rozliczenie roczne podatku dochodowego (PIT CIT) oraz rozliczenie roczne składki zdrowotnej (ZUS)

Rozliczenie roczne podatku dochodowego (podatek PIT i podatek CIT) jest obowiązkowe dla wszystkich osób, które osiągnęły przychód w danym roku podatkowym. Wypełnienie oraz złożenie rocznego zeznania podatkowego pozwala na rozliczenie podatku dochodowego i ewentualne odzyskanie nadpłaconych kwot. Polski Ład wprowadził kilka zmian, które trzeba mieć na uwadze, zajmując się sprawami podatkowymi za ubiegły rok. Po raz pierwszy konieczne będzie także rozliczenie składki zdrowotnej. Sprawdź, o czym warto pamiętać.

Podatek dochodowy – ile wynosi po zmianach?

Ubiegły rok stał pod znakiem wielkiej rewolucji w przepisach związanych z podatkami. Wprowadzenie Polskiego Ładu wpłynęło na wielu osób, na szczęście nie w każdym przypadku negatywie. Część z nich, rozliczająca się w oparciu o skalę podatkową, zapłaci niższy podatek dochodowy. Ile wynosi on aktualnie? W pierwszym progu podatkowym stawka to 12% do kwoty 120 tys. złotych.

Warto o tym pamiętać, ponieważ w poprzednich latach trzeba było oddać urzędowi skarbowemu 17% swoich zarobków. Oczywiście w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego należy uwzględnić kwotę zmniejszającą zobowiązanie. W drugim progu podatkowym (powyżej 120 tys. zł) podatek dochodowy nie uległ zmianie i wynosi 32%. Ubiegły rok to także zmiana kwoty wolnej od podatku – została ona podniesiona do 30 tys. zł.

W związku z nowymi przepisami podatkowymi często pada pytanie o podatek CIT. Standardowa stawka w tym przypadku wynosi 19%, ale mali podatnicy oraz firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, mogą skorzystać z preferencyjnej stawki na poziomie 9%.

Ile wynosi składka zdrowotna i jak ją rozliczyć?

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt mają od tego roku nowy obowiązek – muszą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Służy do tego deklaracja ZUS DRA, którą należy wypełnić i dostarczyć właściwemu urzędowi do 20 maja 2023 r. Rozliczeniu podlega okres od 1 lutego 2022 do 31 stycznia 2023. W związku tym często pojawia się pytanie, ile wynosi składka zdrowotna, która również została zmieniona po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

Aktualnie wysokość składki zdrowotnej jest zależna od formy prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku JDG wynosi ona 9% i nie można jej odliczyć. Warto przygotować się na to, że w 2023 roku minimalna składka zdrowotna, w związku z podniesieniem płacy minimalnej, wzrośnie dwa razy. Właściciele firm, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, płacą składkę w wysokości 4,9% od dochodu i mogą ją częściowo odliczyć od podstawy opodatkowania do maksymalnie 8700 zł w skali roku.

W przypadku osób, które korzystają z ryczałtu, sprawa rozliczenia jest nieco bardziej skomplikowana. Obowiązuje ich stawka 9%, liczona od podstawy wymiaru, więc ważna jest wysokość rocznych przychodów, dla których ustalono trzy limity:

  • dla przychodów do 60 tys. zł składka zdrowotna to 60% przeciętnego wynagrodzenia,
  • dla przychodów od 60 tys. zł do 300 tys. zł składka zdrowotna to 100% przeciętnego wynagrodzenia,
  • dla przychodów powyżej 300 tys. zł składka zdrowotna to 180% przeciętnego wynagrodzenia.

Do powyższych stawek przyjmuje się wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego. Trzeba wziąć pod uwagę, że nowe rozliczenie składki zdrowotnej może powodować nadpłaty lub niedopłaty, które powinny zostać uregulowane wraz z terminem złożenia deklaracji rocznej tj. do 20 maja 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę