Kasy fiskalne online - terminy i obowiązki stosowania.

Kasy online i Centralne Repozytorium Kas – to nowości dotyczące kas fiskalnych jakie obowiązują od 1 maja 2019 r.
Nie każda firma musi od razu stosować nowy typ kas. Obowiązek ten został rozłożony w czasie. 
Po zakupie kasy online nie ma obowiązku zgłoszenia kasy w celu otrzymania numeru ewidencyjnego. Fiskalizacja odbędzie się online. Dokonywana jest ona przy pomocy serwisanta po umożliwieniu połączenia kasy z Centralnym Repozytorium Kas.

Terminy obowiązku stosowania kas online:

Styczeń 2020 rok
 – jako pierwsze warsztaty samochodowe

Od stycznia 2020 roku kasy fiskalne online mają obowiązek posiadać:

  1. świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
  2. sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.
Kasy fiskalne online

Lipiec 2020 rok
 – hotele, pensjonaty, gastronomia

Od lipca 2020 roku kasy fiskalne online mają obowiązek posiadać:

  1. świadczące stale lub sezonowo usługi, związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
  2. zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Styczeń 2021 rok
 – fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, budowlańcy, fitnessy i siłownie

Od stycznia 2021 roku kasy fiskalne online mają obowiązek posiadać kolejne działalności:

  1. fryzjerskie
  2. kosmetyczne i kosmetologiczne
  3. budowlane
  4. w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów
  5. prawnicze
  6. związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu

Od 2023 roku pozostali podatnicy  niewymienieni w powyższych grupach będą mogli nadal wykorzystywać dotychczasowe kasy fiskalne aż do czasu ich wyeksploatowania lub wymiany pamięci fiskalnej.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnicy mogą zakupić „starą” kasę fiskalną:
– kasy z elektronicznym zapisem kopii – do 31 grudnia 2022 r.;
– kasy z papierowym zapisem kopii – do 31 sierpnia 2019 roku.st

 

Kasy fiskalne Tarchomin

Kasy fiskalne online to nowoczesne urządzenia, których głównym zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie nadużyciom podatkowym. Wyglądem i sposobem użytkowania nie różnią się zbytnio od nieco starszych modeli. Podobnie jak tradycyjne kasy fiskalne, nowe urządzenia są odpowiedzialne za rejestrowanie sprzedaży i drukowanie paragonów. Mają jednak również dodatkowe funkcje, wśród których najistotniejszą jest możliwość przesyłania informacji o przeprowadzonych transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas.

Wprowadzane od 2020 roku kasy fiskalne online nie wymagają przeprowadzania specjalnych szkoleń czy zmian organizacyjnych we własnej firmie. Najważniejszy obowiązek, który trzeba spełnić, to zadbanie o połączenie tego urządzenia z internetem – dane z kasy muszą zostać przesłane do systemu, analizującego poszczególne informacje pod kątem wszelkich nieprawidłowości podatkowych.

Przedsiębiorcy mogą zapewnić sobie kilka korzyści, wybierając nowe kasy fiskalne. Tarchomin to miejsce, w którym właściciele firm często podkreślają większe bezpieczeństwo i mniej formalności po wprowadzeniu tego rozwiązania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kas online, różniących się m.in. funkcjonalnością czy rozmiarami, więc łatwo można dopasować urządzenie do specyfiki prowadzonego biznesu. Co istotne, przedsiębiorcy mogą skorzystać także z ulgi na nowe kasy fiskalne. Tarchomin to okolica, w której wciąż wiele osób nie wie o tej możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że ulga przysługuje wyłącznie na opisywane modele online.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry