Wybór formy opodatkowania z działalności gospodarczej.

Podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej to opodatkowanie na zasadach ogólnych  przy zastosowaniu skali podatkowej.

Podatnik może sam wybrać inną formę opodatkowania:

– podatkiem liniowym

– ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

– kartą podatkową     

Wybór formy opodatkowania z działalności gospodarczej 1
Do kiedy zmiana formy opodatkowania, terminy

O 1 stycznia 2019 r. wydłużone zostały terminy na dokonanie wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów/dochodów z działalności gospodarczej osiąganych przez osoby fizyczne.

Podatnik może dokonać ostatecznego wyboru formy opodatkowania według 19% stawki podatku albo ryczałtem, składając pisemne oświadczenie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego. Termin ten obowiązuje zarówno podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, jak i kontynuujących tę działalność.

Wniosek o zastosowanie karty podatkowej, tak jak dotychczas, podatnik powinien złożyć do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli rozpoczyna prowadzenie działalności w trakcie roku – przed jej rozpoczęciem.

 

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej to jedna z najważniejszych decyzji na początku biznesowej drogi każdego przedsiębiorcy. Jej konsekwencje będą miały bezpośredni wpływ na finanse firmy. Warto więc najpierw dokładnie poznać zalety i wady każdej ze wskazanych form lub zgłosić się do specjalistów od spraw podatkowych, którzy doradzą najkorzystniejsze rozwiązanie. W naszym biurze rachunkowym oferujemy m.in. pomoc początkującym przedsiębiorcom w wyborze formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, która będzie dopasowana do profilu prowadzonej firmy.

Jak wspominaliśmy, w Polsce mamy do wyboru cztery formy opodatkowania działalności. Różnią się one od siebie przede wszystkim stawką podatku dochodowego. Obecnie kształtuje się ona w następujący sposób: opodatkowanie na zasadach ogólnych – 17% lub 32%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 15% lub 17%, podatek liniowy – 19%. W przypadku karty podatkowej stawka jest określana w drodze decyzji. Pomożemy zarówno w przypadku pierwszego wyboru formy opodatkowania, jak i jej zmiany na korzystniejszy wariant.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry