Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski przez uchodźców z Ukrainy

Cudzoziemcy często pytają: kto może założyć działalność gospodarczą w Polsce? Odpowiedź jest prosta. W większości przypadków działalność gospodarczą w naszym kraju może rozpocząć każda osoba, która legalnie przebywa na jego terytorium. W związku z wojną na Ukrainie wielu obywateli tego kraju zdecydowało się przyjechać do Polski i tutaj szukać szans na lepsze, bezpieczne życie. Część z nich zapewne zdecyduje się na podjęcie pracy, niektórzy mogą również zainteresować się otwarciem własnej firmy. Opisujemy, jak wygląda założenie działalności gospodarczej przez Ukraińca w Polsce.

 

Prowadzenie firmy w Polsce przez obywateli Ukrainy – podstawowe warunki

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa obejmuje szereg regulacji, ułatwiających cudzoziemcom funkcjonowanie w Polsce. Przepisy dotyczą m.in. zasad zakładania działalności gospodarczej. Według ustawy każdy obywatel Ukrainy może otworzyć własną firmę w Polsce. Musi jednak spełnić dwa podstawowe warunki. Jeden z nich dotyczy konieczności posiadania numeru PESEL. Drugi związany jest z zalegalizowaniem pobytu w Polsce. Pozostałe reguły są takie same jak w przypadku zakładania firmy przez obywatela naszego kraju.

Osoby z Ukrainy mogą w Polsce prowadzić zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółkę osobową lub kapitałową. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Firmę jednoosobową rejestruje się w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, natomiast spółka musi być założona w Krajowym Rejestrze Sądowym. Co istotne, posiadając PESEL, obie te czynności można przeprowadzić w trybie stacjonarnym lub online. Założenie działalności gospodarczej przez Ukraińca w Polsce nie powinno więc sprawić żadnych problemów.

Warto wspomnieć o tym, że wprowadzona specustawa traktuje jako obywatela Ukrainy również małżonka uchodźcy, który nie posiada obywatelstwa tego kraju, ale trafił na terytorium RP z Ukrainy w związku z wybuchem wojny.

 

PESEL dla obywatela Ukrainy – procedura otrzymania numeru

Czynności, które trzeba wykonać, by otrzymać PESEL jako osoba z Ukrainy, nie są skomplikowane ani czasochłonne. Numer ten pozwala na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. Obywatel Ukrainy, który w sposób legalny znalazł się na terytorium Polski od dnia 24 lutego 2022 roku, może osobiście złożyć wypełniony i podpisany wniosek o nadanie numeru PESEL w dowolnym urzędzie gminy w naszym kraju. Dokument ten uzupełnia się samodzielnie lub korzystając z pomocy urzędnika. We wniosku należy zawrzeć takie informacje, jak np.: imię i nazwisko wnioskodawcy, datę, miejsce i kraj urodzenia, płeć, obywatelstwo czy datę wjazdu na terytorium Polski.

Osoby z Ukrainy, które chcą założyć firmę w naszym kraju przez internet, powinny posiadać również profil zaufany. Do jego utworzenia wraz z nadaniem PESEL-u niezbędny będzie numer telefonu komórkowego, adres poczty elektronicznej, a także zgoda na wprowadzenie danych do rejestru danych kontaktowych osób fizycznych i potwierdzenie profilu zaufanego. Warto pamiętać, że nadanie PESEL-u obywatelowi Ukrainy nie wiąże się z uzyskaniem przez niego polskiego obywatelstwa.

 

Legalny pobyt Ukraińca w Polsce – wymagania i formalności

Jak podkreślaliśmy na początku – prowadzenie firmy w Polsce przez obywateli Ukrainy jest możliwe tylko wtedy, gdy zalegalizują oni swój pobyt na terenie naszego kraju. Na szczęście aktualnie taki status łatwo uzyskać. Wystarczy spełnić jeden z trzech warunków, do których zaliczamy: legalne przybycie na terytorium Polski od 24 lutego 2022 roku z terenu Ukrainy i zadeklarowanie zamiaru pozostania w RP, posiadanie Karty Polaka lub posiadanie ważnego tytułu pobytowego. Tytuł pobytowy może być stały, bądź czasowy. Co istotne, nie musi on zostać nadany, by móc założyć firmę – wystarczy rozpocząć procedurę uzyskania takiego tytułu i otrzymać w dokumencie podróży stempel, który potwierdza złożenie wniosku. Warto wspomnieć również o osobach, które legalnie przebywały w Polsce jeszcze przed 24 lutego – ich ważność tytułów pobytowych zostanie przedłużona minimum do 31 grudnia 2022 roku.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza – założenie firmy w Polsce przez Ukraińca

Najpopularniejszą formą prowadzenia firmy w Polsce przez cudzoziemców jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Nie inaczej będzie pewnie w przypadku osób z Ukrainy. Dlatego też warto krótko opisać zasady rejestracji tego typu podmiotu. Przede wszystkim założenie JDG jest bezpłatne i można tego dokonać w sposób tradycyjny – w dowolnym urzędzie gminy lub online (wystarczy numer PESEL i profil zaufany).

Jednoosobową działalność gospodarczą zakłada się na podstawie wniosku przesyłanego do CEIDG. Samo wypełnienie formularza nie powinno sprawić żadnych problemów – zawsze można udać się do urzędu gminy i poprosić o pomoc urzędnika. Proces weryfikacji dokumentów i ich zatwierdzenia trwa zwykle ok. 7 dni. Wniosek składany przez internet trzeba podpisać wspomnianym profilem zaufanym. Warto pamiętać, że w sytuacji, w której pobyt obywatela Ukrainy na terytorium Polski przestanie być legalny, działalność gospodarcza zostanie wykreślona z CEIDG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę