Czym jest tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców?

Pojawienia się wirusa covid 19 wpłynęło na nasze codzienne życie, a także odcisnęło swoje piętno na działalności wielu firm. To dla nich rząd zaplanował bezzwrotne pożyczki, ulgi ZUS i inne udogodnienia, które zostały opublikowane pod hasłem – tarcza antykryzysowa.

Tarcza antykryzysowa przewiduje przede wszystkim zwolnienie przedsiębiorców z kosztów stałych, które często stanowią ponad 30-40% wydatków przedsiębiorstwa. Są to najczęściej koszty związane z zatrudnieniem pracowników. To z myślą o tych przedsiębiorcach rząd wprowadza ulgi ZUS, dzięki czemu znaczna część wydatków w tym zakresie może zostać odroczona na trzy miesiące. W niektórych przypadkach możliwe jest całkowite umorzenie ZUS – warunkiem jest jednak utrzymanie miejsc pracy dla wszystkich pracowników. W podstawowych zapisach tarczy umorzenie ZUS i bezzwrotne pożyczki są dostępne dla mikro przedsiębiorców oraz małych i średnich firm. Jednocześnie w tym aspekcie wysokość pomocy nie jest uzależniona od rozmiarów firmy. Dofinansowania są przyznawane na okres trzech miesięcy. Jednak rada ministrów w specjalnym rozporządzeniu może przedłużyć ten okres.

tarcza antykryzysowa

Jak działa postojowe?

Postojowe, czyli jednorazowa wypłata z tytułu przestoju, które jest spowodowane zagrożeniem epidemii to rozwiązanie zaprojektowane dla ponad dwóch milionów właścicieli firm oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. To rozwiązanie jest gwarancją, że żadna z tych osób nie zostanie pozbawiona środków do życia. Aby uzyskać to świadczenie, przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe musi być o co najmniej o piętnaście procent niższy od tego który został uzyskany w miesiącu poprzedzającym i nie może być wyższy niż trzysta procent przeciętnego wynagrodzenia zgodnie z zapisem Głównego Urzędu Statystycznego. Bardzo ważnym warunkiem jest data rozpoczęcia działalności gospodarczej. Osoba wnioskująca o postojowe musi prowadzić firmę przynajmniej od 1 lutego 2020 roku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę